Jeszcze w 2006 roku teren, na którym obecnie mieści się Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum był całkowicie zdegradowany. Nie małą szkodę dla środowiska wyrządziły tu działające wcześniej Zakłady Aparatury Chemicznej „Wimach” oraz fabryka farb.
Działania Grupy Euro-Centrum zostały zainicjowane w 2004 roku. Na mocy porozumienia spółki z Urzędem Miasta Katowice na terenie przy ul. Ligockiej 103 w Katowicach miał zostać utworzony Euro-Centrum Park Przemysłowy, tworzący podwaliny Parku Naukowo-Technologicznego. Pierwszym krokiem ku energooszczędności była rewitalizacja zdegradowanego obszaru. Przywracanie do życia opuszczonych terenów poprzemysłowych i podnoszenie standardu życia sąsiadującej społeczności lokalnej - to cele, które przyświecały intensywnym pracom budowlanym i modernizacyjnym prowadzonym w latach 2006-2008.
Ich efektem było 6 hektarów zrewitalizowanego terenu, 4 nowo wybudowane i 7 przebudowanych obiektów. Korzystając z energooszczędnych doświadczeń zachodnich partnerów, Park Euro-Centrum podjął kolejny krok, decydując się na budowę innowacyjnego biurowca energooszczędnego. Inauguracja obiektu, zużywającego jedną trzecią tradycyjnie wykorzystywanej energii, nastąpiła w kwietniu 2009 roku.
W międzyczasie w 2007 roku swoją działalność rozpoczął Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum oraz koordynowany przez niego Klaster Technologii Energooszczędnych.
Rozwój tego pierwszego w ramach projektu „Utworzenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum” Działania 5.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka nabrał tempa w końcu 2008 roku. Rok później zostały przeprowadzone pierwsze szkolenia dla pracowników otoczenia B+R oraz studentów. Wówczas uruchomiono też fundusz wspierający tworzenie nowych firm technologicznych.
Obserwując korzyści zarówno ekonomiczne, jak i środowiskowe, wynikające z użytkowania obiektów energooszczędnych, Park Naukowo-Technologiczny zdecydował się w następnym kroku na stworzenie niepowtarzalnego dotąd w Polsce budynku pasywnego o przeznaczeniu laboratoryjno-usługowym, wspartego ze środków Unii Europejskiej. W 2011 roku rozpoczęto budowę obiektu, o minimalnym zapotrzebowaniu na cele grzewcze, które rocznie nie przekracza 15 kWh na m kw. W tym samym roku w lipcu otwarto także restaurację Belcanto, która stała się idealnym miejscem spotkań biznesowych i wydarzeń okolicznościowych dla otoczenia Parku. Powrócono też do kolejnych planów rewitalizacyjnych.
W styczniu 2012 roku zakończono rewitalizację drugiego obiektu należącego do Parku Naukowo-Technologicznego. Obecnie mieści się tam Centrum Szkoleniowe Nowoczesnych Technik Grzewczych oraz Centrum Testowania Systemów Solarnych, wyposażone w symulator promieniowania słonecznego (tzw. sztuczne słońce) do badania jakości i wytrzymałości kolektorów słonecznych.
W lutym 2014 roku nastąpiło uroczyste otwarcie budynku pasywnego, który otrzymał nagrodę Green Building 2013, przyznawaną przez Komisję Europejską dla najbardziej energooszczędnych obiektów w Europie. Sama jego bryła została zaprojektowana tak, aby wyeliminować niepotrzebne straty ciepła. Budynek pozbawiony jest też tradycyjnych systemów grzewczych i chłodzących – zastępują je nowoczesne technologie energooszczędne. Uczestnictwo w programie Green Building jest nie tylko uwarunkowane posiadaniem obiektu o wysokich standardach energooszczędności, ale też opracowaniem i wdrożeniem planu zarządzania energią w przedsiębiorstwie, które zobowiązuje się do budowania kolejnych obiektów budowlanych w standardach niskoenergetycznych.
To dlatego w 2015 r. na terenie Parku stanęły jeszcze dwa niskoenergetyczne obiekty: hala z powierzchnią biurowo-wdrożeniową i magazynową wraz z największą w Polsce badawczą instalacją fotowoltaiczną. To tam nowoczesne firmy realizują swoje projekty i rozwijają nowe linie produkcyjne związane z odnawialnymi źródłami energii.
W dotychczasowej działalności Grupy Euro-Centrum zrewitalizowano ponad 7 hektarów terenów poprzemysłowych, wybudowano 6 nowych obiektów i zmodernizowano 12, dając tym samym siedzibę dla ponad 130 firm i miejsce pracy dla ok. 1500 pracowników.