ikona
  • icons
  • icons
  • icons
  • spacer
  • icons
  • icons
  • icons
  • icons
  • icons
sztuczne słońce

Jedyne takie w Polsce!

Sztuczne słońce świeci w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum od lata 2012 roku. To stacjonarny symulator promieniowania słonecznego, który bada sprawność paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych. Dzięki zaawansowanym systemom technologicznym pozwala w warunkach laboratoryjnych, a więc sztucznych, wytworzyć promieniowanie, które wiernie odzwierciedla działanie naturalnego słońca, a także – dzięki specjalistycznej aparaturze pomiarowej przetestować wydajność urządzeń solarnych, takich jak: kolektory i ogniwa słoneczne, które coraz chętniej wykorzystujemy w naszych domach do produkcji czystej energii.

Aparatura sztucznego słońca składa się z pola lamp, sztucznego nieba, układu wentylacyjnego, termostatu, czujników temperatury oraz urządzeń do generowania danych. Moc zainstalowanych w nim lamp można porównać do mocy 320 żarówek (100W) lub 800 popularnych żarówek (40W).  

W Polsce nie ma drugiego takiego urządzenia, a na całym świecie jest ich zaledwie kilkanaście. Poza naszym krajem, takie urządzenia pracują m.in. w: Czechach, Niemczech, Francji, Kanadzie, Libii, Brazylii, Chinach), na 5 kontynentach. Nasze sztuczne słońce, które jest częścią Laboratorium Testowania Systemów Solarnych, było w 2014 roku jednym z symboli kampanii Województwa Śląskiego, promującej technologiczne osiągnięcia regionu.

Poznaj ofertę naszego laboratorium!

 

 
Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość
innowacyjna gospodarka
euro centrum
fundusz europejski
.box-1 { width:100%; height:10px; overflow:scroll; }

Spotkajmy się w miejscu, w którym łączymy naukę i biznes, aby dostarczać innowacyjne rozwiązania dla technologii energooszczędnych.

Adres

Skontaktuj się z nami

Wysyłając zgłoszenie wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach związanych z nawiązaniem przez właściciela strony www współpracy w obszarze innowacyjnych rozwiązań dla technologii energooszczędnych.
Administratorem Państwa danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o celach i sposobach przetwarzania Pana/Pani danych osobowych, będzie Park Naukowo-Technologiczny „Euro-Centrum” Sp. z o.o z siedzibą w Katowicach, przy ul. Ligockiej 103; kod pocztowy: 40-568. Pozostałe nasze dane kontaktowe to: tel. 32 205 00 92; kontakt@euro-centrum.com.pl. Powołaliśmy Inspektora Ochrony Danych, z którym można się skontaktować poprzez e-mail: j.krzystek@euro-centrum.com.pl. w każdej sprawie dotyczącej danych osobowych. Informujemy, że podanie danych osobowych zawartych w formularzu jest dobrowolne, ale niezbędne do przekazania informacji o naszej ofercie, odpowiedzi na skierowane do nas pytania oraz nawiązania współpracy, a także, że przysługują Państwu prawa dostępu do Państwa danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji), a także pozostałe prawa opisane w klauzuli informacyjnej, której treść dostępna jest tutaj .