Grupa Euro-Centrum skoncentrowana jest na rozwoju technologii energooszczędnych i poszanowaniu energii w budynkach. Swoje cele realizujemy konsekwentnie kilkoma kanałami.
W ramach Euro-Centrum Parku Naukowo-Technologicznego wspieramy rozwój innowacyjnych technologii, prowadząc szereg działań badawczych, doradczych, szkoleniowych i edukacyjnych.
Chcąc osiągnąć na tym polu jak najlepsze efekty, współdziałamy z doświadczonymi przedstawicielami naszej branży, w tym uczelniami technicznymi i firmami skupionymi w ramach Euro-Centrum Klastra Technologii Energooszczędnych.
Technologie i innowacje energooszczędne mamy możliwość wdrażać w biurowcach Euro-Centrum Parku Przemysłowego. Jego nowoczesną powierzchnię wynajmujemy komercyjnie firmom, które korzystają z potencjału zbiegającego się tu środowiska biznesu i nauki.
Euro-Centrum Park Przemysłowy to kompleks nowoczesnych budynków o charakterze biurowym, usługowym i konferencyjno-wystawowym położonych w Katowicach oraz Chełmie Śląskim. Oferta Parku obejmuje lokale biurowe i sale konferencyjne z cateringiem oraz powierzchnie wystawowe, i przeznaczona jest głównie dla małych i średnich przedsiębiorstw działających w sektorze technologii energooszczędnych, a także branży informatycznej.
Na blisko 21 tysiącach metrów kwadratowych powierzchni użytkowej funkcjonuje blisko 100 przedsiębiorstw zatrudniających ponad tysiąc osób.
Ważnym elementem Euro-Centrum Parku Przemysłowego jest innowacyjny budynek energooszczędny, będący przykładem zastosowania nowoczesnych technologii pozyskiwania energii z alternatywnych źródeł oraz jej poszanowania w budynkach. Dzięki współpracy z austriackim Weizer Energie - Innovations - Zentrum GmbH powstał obiekt, który zużywa tylko jedną trzecią energii. Reszta pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Jest to unikatowe rozwiązanie w południowej Polsce.
Euro-Centrum Park Przemysłowy posiada atrakcyjne położenie lokalizacyjne – łatwy dostęp do autostrady A4 (ok. 2 km), Drogowej Trasy Średnicowej oraz trasy Katowice-Wisła-Cieszyn. Kolejną zaletą jest bezpośrednie połączenie autobusowe. Około 1 km od siedziby parku znajduje się dworzec PKP Katowice – Ligota, a w odległości 1,5 km linia tramwajowa.
Od listopada 2008 roku Euro-Centrum Park Przemysłowy ma przyznany certyfikat na system zarządzania jakością. Wymagania normy PN-EN ISO 9001:2009 Park spełnia w zakresie zarządzania nieruchomościami (wynajem).
Utworzenie Euro-Centrum Parku Przemysłowego było możliwe dzięki projektowi dofinansowanemu ze środków Unii Europejskiej oraz budżetu państwa.
Euro-Centrum Park Naukowo-Technologiczny został założony w 2007 roku. Tak jak cała Grupa Euro-Centrum koncentruje się na rozwoju technologii energooszczędnych oraz poszanowaniu energii w budynkach. Jest miejscem spotkania biznesu z nauką.
Swoje cele realizuje poprzez zróżnicowane działania: oferując laboratoria i sprzęt badawczy, usługi szkoleniowe i doradcze, ułatwiając dostęp do wiedzy i wyników najnowszych badań z branży, a także tworząc na terenie Parku sprzyjające warunki dla lokalizacji firm zaawansowanych technologii i otoczenia biznesu. Dodatkowo Park wspiera finansowo tworzenie firm technologicznych. Bada innowacyjne pomysły i następnie angażuje się kapitałowo w nowe spółki.
Zaplecze naukowe Parku zapewnia współpraca z ośrodkami badawczymi zlokalizowanymi głównie w południowej Polsce m.in. Akademią Górniczo-Hutniczą, Uniwersytetem Śląskim, Politechniką Śląską, Politechniką Krakowską, Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach, Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, Instytutem Technik Innowacyjnych EMAG, Instytutem Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Polską Organizacją Rozwoju Technologii Pomp Ciepła oraz Instytutem Techniki Elektronowej w Warszawie.
Na terenie Parku te jednostki mają szansę komercjalizować swoje osiągnięcia dzięki partnerstwu z biznesem. Park wynajduje partnerów i animuje wspólne przedsięwzięcia naukowo-biznesowe jednostek skupionych w ramach Euro-Centrum Klastra Technologii Energooszczędnych.
Ważnym elementem dla Euro-Centrum Parku Naukowo-Technologicznego jest innowacyjny budynek pasywny nagrodzony europejską nagrodą Greeen Building przyznawaną dla najbardziej ekologicznych obiektów w Europie. Budynek stanowi przykład zastosowania nowoczesnych technologii pozyskiwania energii z alternatywnych źródeł oraz jej efektywnego gospodarowania w budynkach. Indywidualnie dobrane technologie sprawiają, że obiekt zużywa osiem razy mniej energii niż budynki tradycyjne. Następnym krokiem było wybudowanie dwóch niskoenergetycznych hal z powierzchnią biurowo-wdrożeniową wraz z największą w Polsce badawczą instalacją fotowoltaiczną. W tych budynkach nowoczesne firmy realizują swoje projekty i rozwijają nowe linie produkcyjne związane z odnawialnymi źródłami energii.
Na terenie Parku działa też Centrum Szkoleniowe Nowoczesnych Technik Grzewczych, które powstało z myślą o instalatorach urządzeń zasilanych odnawialnymi źródłami energii oraz producentach i przedsiębiorcach testujących materiały wykorzystywane w budownictwie energooszczędnym. Centrum wyposażone jest w pracownie warsztatowe do prowadzenia szkoleń dla instalatorów kotłów grzewczych, pomp ciepła, systemów wentylacji oraz kolektorów i systemów słonecznych. W budynku tym mieści się też laboratorium z jedynym w Polsce stacjonarnym symulatorem promieniowania słonecznego (tzw. sztuczne słońce) do badania jakości i wytrzymałości systemów solarnych.
Powstanie i rozbudowa Parku były prowadzone w ramach projektu „Utworzenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum- rozwój i zastosowanie nowych technologii w obszarze poszanowania energii i jej odnawialnych źródeł”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej oraz budżetu państwa, realizowanego w latach 2010-2015.
Klaster Technologii Energooszczędnych
Euro-Centrum Klaster Technologii Energooszczędnych to porozumienie firm, jednostek badawczo-rozwojowych, fundacji branżowych działających w sektorze technologii energooszczędnych i poszanowania energii w budynkach.
Przez realizację wspólnych przedsięwzięć i projektów dąży do rozwoju branży w regionie oraz stworzenia jednolitej reprezentacji na rynkach zagranicznych.
Obecnie w Klastrze działa blisko 100 firm i instytucji z branży technologii energooszczędnych. Ze względu na przedmiot działalności wyodrębniono spośród nich pięć grup tematycznych:
- architektura i planowanie
- technologie i materiały budowlane
- pompy ciepła
- systemy solarne
- IT i systemy sterowania
Kontakt:
Koordynator Klastra - Patryk Białas
tel. +48 32 783 43 25 wew. 225
email:p.bialas@euro-centrum.com.pl
Dlaczego warto?
Przynależność do Klastra to dla jego członków wielorakie korzyści:
- możliwość nawiązania kontaktu z nowymi partnerami ze środowiska biznesu lub nauki
- okazja do prowadzenia wspólnych projektów komercyjnych i badawczych
- inicjowanie i popularyzowanie nowych myśli, innowacji, technologii
- dostęp do funduszy z Unii Europejskiej
- szansa na wzmocnienie wizerunku na rynku krajowym i zagranicznym
Działalność Klastra została przebadana w ramach "Benchamarkingu klastrów w Polsce - 2010", realizowanego przez firmę Deloitte na zlecenie PARP. W raporcie z badań wyróżniono katowicki Klaster za następujące dobre praktyki: tworzenie wspólnej oferty handlowej przez członków klastra, współpracę z uczelniami wyższymi oraz dobrą organizację pracy przez wydzielenie grup tematycznych.
Rok 2015
|
III miejsce w kategorii "Ekologiczna Inwetycja Roku" przyznawane w konkursie organziowanym przez portal terenyinwestycyjne.info podczas I Ogólnopolskiego Forum Inwestycji Przemysłowych, kwiecień 2015. |
Rok 2014
Nagroda Green Building Award Winner 2013 dla budynku pasywnego Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum przyznawana przez Komisję Europejską dla najbardziej energooszczędnych obiektów w Europie. |
Rok 2013
Wyróżnienie Innowator Śląska 2012 dla Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum w kategorii mały przedsiębiorca przyznawane przez Górnośląską Agencję Promocji Przedsiębiorczości S.A. |
Rok 2012
„Innovatica” Nagroda Prezesa Krajowej Izby Gospodarczej dla Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum. Wyróżnienie w kategorii Innowacyjna Firma za wybitne osiągnięcia w dziedzinie innowacyjności. Darczyńca XXIII Edycji Programu Stypendialnego dla Grupy Euro-Centrum. Za nieocenione wsparcie dla realizacji idei Śląskiego Funduszu Stypendialnego im. Adama Graczyńskiego w zakresie promowania śląskich, młodych talentów. |
Rok 2011
Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji 2010 (XIX edycja konkursu) dla Grupy Euro-Centrum w kategorii: Udana inwestycja - wyróżnienie przyznawane przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach. |
Rok 2009
Nowy Impuls 2009 dla Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum. Za utworzenie nowoczesnej bazy dla przedsiębiorstw działających w perspektywicznym sektorze nowych technologii energooszczędnych, miesięcznik gospodarczy „Nowy Przemysł” |
Tytuł "Innowacja Roku 2009" za Innowacyjny Budynek Energooszczędny w ramach konkursu „Forum Biznesu”, pod patronatem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz Centrum Innowacji FIRE. |
Nagroda "Innowacja na 5 " dla Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum w ramach konkursu "Śląskie na 5" zorganizowanego przez Wojewodę Śląskiego Zygmunta Łukaszczyka z okazji pięciolecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Nagroda za współpracę z uczelniami i wykorzystanie potencjału śląskiej nauki w zakresie nowych technologii i alternatywnych źródłach energii. |
Rok 2008
Firma Roku 2008 dla Grupy Euro-Centrum w kategorii „Firma wspierająca współpracę przedsiębiorstw z nauką”, Śląskie Stowarzyszenie Menedżerów. |