ikona
 • icons
 • icons
 • icons
 • spacer
 • icons
 • icons
 • icons
 • icons
 • icons
zapowiedzi

> > > 7-X-razem-swietujmy-Dni-Otwarte-Funduszy-Europejskich

7 X razem świętujmy Dni Otwarte Funduszy Europejskich

7 X razem świętujmy Dni Otwarte Funduszy Europejskich

07 października 2022 r. w godzinach od 09:00 do 15:00 na dni otwarte zapraszamy wszystkich zainteresowanych efektami wdrożenia Funduszy Europejskich w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum. Podczas tego dnia goście będą mogli zwiedzić i dowiedzieć się jak działa jeden z najbardziej ekologicznych budynków w Europie i jedyne w Polsce „sztuczne słońce”. Umożliwione zostaną  konsultacje ze specjalistami, którzy podpowiedzą jak pozyskać fundusze i dofinansowania na zielone instalacje grzewcze i elektryczne, jak założyć swój pierwszy innowacyjny biznes oraz o czym musimy pamiętać, projektując swój energooszczędny dom. Na miejscu dostępni będą także specjaliści, i konsultanci, którzy odpowiedzą na wszelkie pytania uczestników. Dla wszystkich zaplanowano ekologiczny spacer, a dla najmłodszych przygotowaliśmy warsztaty z zakresu energetyki i elektryki.

Budynek pasywny Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum korzysta z odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu zużywa 8-krotnie razy mniej energii niż tradycyjny biurowiec (15 kWh na m kw. na rok), za co został uhonorowany nagrodą Komisji Europejskiej dla najbardziej energooszczędnych obiektów w Europie – Green Building Award 2013. Jest jednocześnie siedzibą innowacyjnych firm oraz laboratorium badawczym.

Na terenie Parku działają jeszcze dwa inne energooszczędne budynki, w których nowoczesne firmy mogą realizować swoje projekty lub rozwijać nowe linie produkcyjne związane z odnawialnymi źródłami energii. 

Ważnym elementem niskoenergetycznych obiektów jest instalacja fotowoltaiczna, która produkuje energię elektryczną na potrzeby całego Parku, ale służy też do badań. Instalacja jest częścią Laboratorium Inteligentnych Sieci Energetycznych oraz Laboratorium Ogniw Fotowoltaicznych. Całość zbudowana jest z ponad 1 000 modułów fotowoltaicznych, co łącznie pozwala uzyskać ok. 350 kWp mocy. To czyni z niej największą badawczą instalację fotowoltaiczną w Polsce!

W katowickim Parku działa też Centrum Szkoleniowe Nowoczesnych Technik Grzewczych z pracowniami warsztatowymi kotłów grzewczych, pomp ciepła, kolektorów i systemów słonecznych oraz systemów wentylacji. Mieści się tu także Centrum Testowania Systemów Solarnych wyposażone w stacjonarny symulator słoneczny do badania wydajności kolektorów słonecznych modułów fotowoltaicznych, tzw. sztuczne słońce.

Park to miejsce spotkania biznesu z nauką. Oferuje laboratoria i sprzęt badawczy, usługi szkoleniowe i doradcze, ułatwiając dostęp do wiedzy i wyników najnowszych badań z branży, a także tworząc na swoim terenie sprzyjające warunki dla lokalizacji firm zaawansowanych technologii i otoczenia biznesu. Dodatkowo Park wspiera tworzenie firm technologicznych, bada innowacyjne pomysły, a następnie angażuje się kapitałowo w nowe spółki.

Program:

 

10:00-15:00    Zapytaj o OZE: w godzinach od 10:00 do 15:00 uruchomione zostaną eksperckie konsultacje, gdzie każdy zainteresowany będzie mógł zadać konkretne pytania dotyczące technologii energooszczędnych i pozyskiwania funduszy unijnych do wybranego specjalisty. Dodatkowo uruchomiona zostanie także zielona linia do naszych specjalistów. Numery telefonów udostępnione zostaną na stronie internetowej pnt.euro-centrum.com.pl oraz Facebooku/PNTEuroCentrum. Natomiast na osoby, które przybędą do siedziby Parku, czekać będzie punkt konsultacyjny i specjaliści, którzy na każde pytanie odpowiedzą bezpośrednio.

Porad udzielać będą:

Specjalista ds. pozyskiwania funduszy i koordynacji projektów z zakresu zielonych inwestycji– Konsultant, Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum, (Zapytaj o to czy warto w twoim domu instalować kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne i inne technologie OZE? Czy to się opłaca? Po ilu latach nakład finansowy się zwróci? Skąd wziąć dofinansowanie?)

Specjalista ds. pozyskiwania Funduszy na założenie własnej innowacyjnej firmy – Konsultant, Fundusz Kapitał dla Energii, Akcelerator Technologiczny Euro-Centrum (Jeśli masz pomysł na nowoczesny biznes lub prowadzisz własną firmę, chcesz udoskonalić ją innowacyjnymi technologiami, ale nie masz środków finansowych, ani potrzebnej wiedzy, zapytaj konsultanta o możliwości rozwoju firmy w ramach „Funduszu Kapitał dla energii” więcej o projekcie: www.kapitaldlanergii.pl; www.akceleratorec.pl)

 

10:00-14:00         Poznaj OZE na żywo, czyli ekologiczny spacer po Parku – w tym dniu odbędą się 3 zorganizowane spacery po Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w godzinach: 10:00; 11:00; 13:00. Spacer trwa ok. 40 minut. W jego trakcie specjaliści od odnawialnych źródeł energii przybliżą historię Parku, ukazując tereny niegdyś zdegradowane, i prezentując niskoenergetyczne budynki Parku. Głównym punktem zwiedzania będzie budynek pasywny, jeden z najbardziej ekologicznych obiektów w Polsce. Uczestnicy poznają działanie technologii energooszczędnych, laboratoriów Parku oraz „sztucznego słońca” jednego z kilkunastu na całym świecie.

Elementy zwiedzania:

 • Budynek pasywny – poznanie działania technologii energooszczędnych, takich jak pompy ciepła, kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne, czy sondy geotermalne.
 • Laboratorium do działań w obszarze budownictwa – jak możemy sprawdzić jak materiały, z których wybudowano nasz dom, przetrwają pokolenia?
 • Laboratorium Właściwości Cieplnych Budynków – jak działa kamera termowizyjna w praktyce.
 • Centrum Testowania Systemów Solarnych  – słońce, które świeci bez względu na porę roku i w Polsce tylko w Katowicach – poznanie jego działania.
 • Centrum Szkoleniowe Nowoczesnych Technik Grzewczych – jak i gdzie szkolą się instalatorzy technologii OZE?

09:00-11:00                  Pełne energii warsztaty dla przedszkolaków.

Zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym na temat energii i elektryczności. W trakcie warsztatów będziemy rozmawiali o źródłach energii, będziemy poznawali tajniki produkcji prądu i historię elektrycznych wynalazków oraz ich twórców. Nie zabraknie energetycznych pokazów i inspirujących zabaw dla najmłodszych. 

 

 

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość
innowacyjna gospodarka
euro centrum
fundusz europejski
.box-1 { width:100%; height:10px; overflow:scroll; }

Spotkajmy się w miejscu, w którym łączymy naukę i biznes, aby dostarczać innowacyjne rozwiązania dla technologii energooszczędnych.

Adres

Skontaktuj się z nami

Wysyłając zgłoszenie wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach związanych z nawiązaniem przez właściciela strony www współpracy w obszarze innowacyjnych rozwiązań dla technologii energooszczędnych.
Administratorem Państwa danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o celach i sposobach przetwarzania Pana/Pani danych osobowych, będzie Park Naukowo-Technologiczny „Euro-Centrum” Sp. z o.o z siedzibą w Katowicach, przy ul. Ligockiej 103; kod pocztowy: 40-568. Pozostałe nasze dane kontaktowe to: tel. 32 205 00 92; kontakt@euro-centrum.com.pl. Powołaliśmy Inspektora Ochrony Danych, z którym można się skontaktować poprzez e-mail: j.krzystek@euro-centrum.com.pl. w każdej sprawie dotyczącej danych osobowych. Informujemy, że podanie danych osobowych zawartych w formularzu jest dobrowolne, ale niezbędne do przekazania informacji o naszej ofercie, odpowiedzi na skierowane do nas pytania oraz nawiązania współpracy, a także, że przysługują Państwu prawa dostępu do Państwa danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji), a także pozostałe prawa opisane w klauzuli informacyjnej, której treść dostępna jest tutaj .