W ubiegły piątek w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum miała miejsce debata o energooszczędnym budownictwie na Śląsku organizowana wspólnie z Dziennikiem Zachodnim. Przy tej okazji otwarto także największą badawczą instalację fotowoltaiczną w Polsce oraz kolejny obiekt Parku budowany w standardzie niskoenergetycznym.
Debata o potrzebie pracy, mieszkaniach dla młodych i nowych technologiach w budownictwie
Debatę otworzyła redaktor Elżbieta Kazibut-Twórz z Dziennika Zachodniego, która zwróciła uwagę na to, że zgromadzeni goście podejmą dyskusję o budownictwie na Śląsku w miejscu nieprzypadkowym. Tu, gdzie od roku funkcjonuje pierwszy w na Śląsku i największy w Polsce budynek pasywny ma nastąpić jeszcze w tym samym dniu otwarcie kolejnego niskoenergetycznego obiektu z największą badawczą instalacją fotoogniw w Polsce.
W czasie trzech sesji obejmujących debatę dyskutowano m.in. o potrzebie pracy, która w regionie jest niezbędna do tego, aby młodzi ludzie pozostawali na Śląsku, wynajmowali tu mieszkania i budowali domy. Nie zabrakło także tematu wsparcia budownictwa mieszkalnego przez jednostki samorządu terytorialnego poprzez programy takie jak Śląsk 2.0. W końcu przyszedł czas także na technologie podwyższające efektywność energetyczną obiektów i to, czy w regionie mamy warunki, aby je rozwijać. W dyskusji wzięli udział:
- Gabriela Lenartowicz – II Wicewojewoda Śląski
- Małgorzata Mańka-Szulik - Prezydent Miasta Zabrze
- Kazimierz Karolczak - Członek Zarządu Województwa Śląskiego
- Stanisław Podkański - Doradca Prezydenta Miasta Katowice ds. Architektury i Urbanistyki, Architekt Miasta Katowice
- Tomasz Tomczykiewicz – Poseł na Sejm RP
- Adam Gawęda - Ekspert polityki surowcowo-energetycznej, Radny Sejmiku
- Roman Trzaskalik – Prezes Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum
- Jacek Michalak – Wiceprezes Zarządu, Atlas Sp. z o.o.
- Dariusz Stachera - Dyrektor Departamentu Budownictwa Społecznego, Bank Gospodarstwa Krajowego
- Marian Uherek – Dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Czerwionce-Leszczynach
- Patryk Białas – Dyrektor Centrum Kompetencji i Innowacji, Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum
- Budownictwo mieszkaniowe na Śląsku podażą za potrzebami mieszkańców, a województwo wciąż dąży by ten poziom budownictwa był jak najwyższy – można było usłyszeć w czasie debaty od przedstawiciela województwa, Kazimierza Karolczaka. - Dla młodych ludzi przede wszystkim najważniejsze są miejsca pracy, a wtedy te młode osoby będą miały za co kupić mieszkanie i je utrzymać – kontynuował członek zarządu województwa śląskiego.
W tym samym temacie głos zabrała także Gabriela Lenartowicz, która dodatkowo podkreśliła rolę budowania społeczeństwa obywatelskiego i konieczność zapewnienia potrzeby podstawowej, jaką jest mieszkanie - Wracamy do wspólnot podwórkowych! (…) To rozwiązanie sprzyjające walce z bezrobociem. Ludzie, którzy są sąsiedzko dla siebie życzliwi, potrafią współpracować, łatwiej znajdują pracę i łatwiej się w niej odnajdują, potrafią te miejsca pracy tworzyć i szanować. Wojewoda wspominała także o potrzebach rewitalizacji, ograniczeniu niskiej emisji i wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii w budownictwie, nad którymi pracowała kierując jeszcze Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
O tym, dlaczego młodzi ludzie wyprowadzają się ze Śląska mówiła Prezydent Zabrza Małgorzata Mańska-Szulik, podając przykład zdewastowanego, pohutniczego osiedla Zandka w Zabrzu, który czeka na środki do modernizacji. - Czy taki Śląsk chcemy widzieć? – zapytała Prezydent zwracając uwagę na, to iż budownictwo na Śląsku potrzebuje także zmian. - Trudno mówić o tym rozwoju o którym chcielibyśmy mówić - kontynuowała. - Młodzi ludzie wyjeżdżają do Warszawy, łatwo przyzwyczajają się do nowej przestrzeni – mówiła Prezydent nawiązując do starszego pokolenia Ślązaków związanych z miejscem i tradycją.- Młodego człowieka nie stać od razu na jednoznaczne wiązanie się z terenem, ani na nowe mieszkalnictwo – kwitowała prezydent, dając do zrozumienia, że region musi popracować nad tym, aby przyciągać młodych i wykształconych ludzi nie tylko swoim budownictwem, ale przede wszystkim pracą.
Poseł Tomasz Tomczykiewicz rozwiewał wątpliwości dotyczące energetyki odnawialnej. Mówił o tym, że dla naszego kraju i całej Unii Europejskiej ważne jest, aby zapotrzebowanie na energie nie rosło, ale malało, a także by źródła energii w Polsce były rodzime - Polska ma własne zasoby węgla kamiennego i brunatnego, który by nam na wiele lat wystarczył, ale zgodziliśmy się na pakiet klimatyczno-energetyczny i chcemy sprostać wymaganiom, które sami sobie postawiliśmy. Poseł podkreślał, że mimo wsparcia przy wykorzystywaniu OZE w energetyce koszty energii finalnie i tak przerzucają się na konsumenta końcowego, jednak bez systemu wsparcia ta gałąź energetyki by się w ogóle nie rozwijała - Budownictwo może się przyczynić do zmniejszenia zużycia energii – podsumował Tomczykiewicz.
W dalszej części debaty poruszano także kwestie wsparcia kredytowego do mieszkań. Z praktycznego punktu widzenia tematykę tę podjął Dariusz Stachera - Dyrektor Departamentu Budownictwa Społecznego BGK. Swoimi doświadczeniami w budownictwie podzielił się z uczestnikami debaty Pan Jacek Michalak, wiceprezes Atlasa - wiodącej firmy budowlanej w Polsce. W trakcie debaty o konieczności budownictwa z wykorzystaniem innowacyjnych technologii mówił Prezes Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum, Roman Trzaskalik. Z kolei Marian Uherek - Dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Czerwionce-Leszczynach, podawał dobre praktyki w budownictwie socjalnym. O nowym wizerunku miasta, współpracy samorządów i przedsiębiorców oraz programom samorządowym w efekcie, których Katowice zmieniły swoje oblicze mówił architekt miasta Stanisław Podkański.
Na temat nowych technologii w służbie budownictwa podczas ostatniego panelu dyskutowali także radny Adam Gawęda oraz dyrektor Patryk Białas. Nie zabrakło przykładów wykorzystania technologii energooszczędnych w budownictwie (choćby w miejscu, w którym debata miała miejsce), ale i potrzeby szerszego informowania i edukacji społeczeństwa pod względem korzyści wynikających z ich użytkowania, którą to spełniają nie tylko przedsiębiorcy, ale w szczególności media.
Budynek nr 11 - kolejny niskoenergetyczny obiekt w drużynie
W trakcie debaty doszło do otwarcia kolejnego budynku niskoenergetycznego Parku i prezentacji największej badawczej instalacji fotowoltaicznej. Po symbolicznym przecięciu wstęgi i poświęceniu obiektu zgromadzeni goście wzięli udział w krótkim zwiedzaniu obiektu, które przeprowadził Pan Andrzej Dąbrowski - Dyrektor Operacyjny firmy SGX Europe, nowy najema budynku nr 11.
Budynek nr 11 to kolejna inwestycja na terenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum wybudowana w standardzie niskoenergetycznym, zgodnie z przyjętym tu Planem Zarządzania Energią. Jednak przede wszystkim jest to efekt pozytywnych doświadczeń związanych z nowoczesnym projektowaniem i budownictwem, które ma na celu zmniejszenie energochłonności budynków oraz pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. Uroczystej inauguracji budynku towarzyszy prezentacja największej badawczej instalacji fotowoltaicznej w Polsce.
Budownictwo jest „kołem napędowym” rozwoju gospodarczego każdego regionu, szczególnie kiedy wychodzi naprzeciw podstawowym potrzebom obywateli, jakimi są: zapewnienie mieszkania i pracy. Nowo otwierany obiekt w katowickiej Ligocie powstawał z myślą o przedsiębiorstwach prowadzących działalność ukierunkowaną na rozwój innowacyjnych technologii. Od października pracę rozpoczyna tu zespół kilkudziesięciu inżynierów i specjalistów, którzy zajmą się opracowywaniem oraz produkcją podzespołów elektronicznych dla przemysłu motoryzacyjnego, a także czujników gazu dla górnictwa – mówi Roman Trzaskalik, prezes Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum.
Budynek ma przeznaczenie montażowo-usługowe, a jego powierzchnia obejmuje ok. 1200 m2. Przyjęte rozwiązania architektoniczne i technologiczne powodują, że jest to obiekt niskoenergetyczny, którego zapotrzebowanie na energię grzewczą nie przekroczy 40 kWh/m2/rocznie. Do budowy obiektu wykorzystano materiały o wysokich wskaźnikach izolacyjności, zabezpieczających przed powstawaniem tzw. mostków termicznych, które powodują największą utratę ciepła. Dodatkowo, budynek wyposażony jest w wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła oraz połączenie z siecią BMS (Building Management System), co pozwala na stałe kontrolowanie parametrów jego pracy i zarządzanie wszystkimi instalacjami z jednego miejsca. Ogrzewanie zapewnia instalacja zasilana kotłem gazowym, współpracująca z systemem czterorurowych klimakonwektorów. Z uwagi na specyfikę działalności najemcy, na parterze budynku znajduje się specjalna podłoga elektrostatyczna. Autorem projektu budynku jest mgr inż. Sławomir Kostur, a wykonawcą firma HB Unibud z Czechowic- Dziedzic.
Ważnym elementem budynku jest instalacja fotowoltaiczna, która produkuje energię elektryczną na potrzeby Parku. Instalacja jest częścią Laboratorium Inteligentnych Sieci Energetycznych oraz Laboratorium Ogniw Fotowoltaicznych. Całość zbudowana jest z ponad 1 000 modułów fotowoltaicznych, co łącznie pozwala uzyskać ok. 350 kWp mocy. To czyni z niej największą badawczą instalację fotowoltaiczną w Polsce – dodaje Roman Trzaskalik.
Mała ilość instalacji fotowoltaicznych w Polsce, ich rozproszenie i komercyjny charakter uniemożliwiają prowadzenie jakichkolwiek obserwacji naukowych i badań. Dodatkowo ich właściciele niechętnie podchodzą do jakiejkolwiek formy współpracy, udostępnienia instalacji czy zapisów z pracy, a same instalacje wybudowane są w różnym czasie, różnych technologiach i podłączone do różnych operatorów, co uniemożliwia wiarygodne obserwacje.
Funkcjonująca realnie instalacja pozwoli na prowadzenie pomiarów porównawczych dla różnych lokalizacji paneli (dach, fasada, grunt, trakery, w przyszłości car port) w tych samych warunkach nasłonecznienia, porównania rozwiązań instalacyjnych, monitorowania jakości energii elektrycznej oraz analizie kosztów/korzyści wynikających z produkcji energii elektrycznej – wylicza Stanisław Grygierczyk, koordynator ds. naukowych i środowiskowych Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum.
Ponadto w należącym do Parku Laboratorium Inteligentnych Sieci Energetycznych prowadzone będą badania nad układem energetycznym jako całością składającą się z elementu wytwórczego i odbiorczego. W ich wyniku zostanie opracowana koncepcja energetyki rozproszonej i tzw. wyspy energetycznej. Dodatkowo badane będą straty energii wynikające z jej przesyłu i wpływ źródeł wytwórczych włączonych w różnych miejscach systemu na powstawanie węzłów elektroenergetycznych, zakłóceń, a także jakość energii elektrycznej w różnych miejscach systemu.
Instalacja, której docelowa moc wyniesie ok. 800 kWp, będzie symulowała fragment organizmu urbanistycznego z zainstalowanymi kilkunastoma małymi źródłami energii i zapotrzebowaniem składającym się z kilkuset odbiorników połączonych w kilkanaście grup (budynków) o zapotrzebowaniu około 3 MW. Taka instalacja wraz z czujnikami i licznikami daje realne możliwości prowadzenia badań naukowych, testowania rozwiązań technicznych i prowadzenia szkoleń z zakresu energetyki odnawialnej i elektroenergetyki – tłumaczy Stanisław Grygierczyk.
To pierwsze i jedyne tego typu przedsięwzięcie w Polsce i pierwsze realizowane na tak dużą skalę w Europie – podsumowuje prezes Trzaskalik.
Inwestycja powstała w ramach projektu „Utworzenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum- rozwój i zastosowanie nowych technologii w obszarze poszanowania energii i jej odnawialnych źródeł” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.