Był to wybitny energetyk. Zasłużony dla polskiej nauki i myśli technicznej, ekspert i wizjoner. Twórca reformy polskiej energetyki i pierwszy prezes PSE. Niezwykle zaangażowany w rozwój energetyki prosumenckiej, z którym przez wiele lat współpracowaliśmy.
Zmarł profesor dr. hab. inż. Jan Popczyk. Od początku swojej naukowej kariery związany z Politechniką Śląską w Gliwicach.
W latach 1990–1995 współtworzył i wdrażał reformę elektroenergetyki, był pierwszym prezesem Polskich Sieci Elektroenergetycznych, realizował plan połączenia polskiego systemu elektroenergetycznego z systemem zachodnioeuropejskim.
Był zwolennikiem i propagatorem idei elektroprosumeryzmu, promującej rozwój energetyki rozproszonej, opartej na odnawialnych źródłach energii i zrównoważonym rozwoju. W tym kontekście, jako Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum mieliśmy szczęście współpracować z profesorem i czerpać z jego wiedzy.
Współpracowaliśmy ze śp. prof. Janem Popczykiem m.in. przy organizacji Forum Nowej Gospodarki. W 2016 roku uczestniczył w X Forum Nowej Gospodarki, w dyskusji na temat transformacji energetycznej miast. Profesor Popczyk podkreślał znaczenie odnawialnych źródeł energii w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego oraz efektywnego wykorzystania funduszy europejskich na ten cel.
Prof. Jan Popczyk zaangażował również Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum w w powołanie Śląsko-Małopolskiego Centrum Kompetencji Zarządzania Energią, promując wizję synergicznej współpracy między energetyką, budownictwem, transportem, a rolnictwem. Jego pomysły dotyczące rozwoju energetyki prosumenckiej miały szeroki zasięg, obejmując m.in. rozwój infrastruktury energetycznej oraz rewitalizację zasobów budynkowych.
Profesor Jan Popczyk był także inicjatorem projektu REWIPROMIEN, którego celem była rewitalizacja prosumenckich mikroinstalacji energetycznych. W ramach projektu zbudowaliśmy innowacyjne rozwiązanie umożliwiające bardziej efektywne zarządzanie energią i paliwami, w szczególności w budynkach prosumenckich.
Profesor Jan Popczyk pozostawił po sobie nie tylko spuściznę naukową, ale przede wszystkim wizję nowoczesnej energetyki opartej na odnawialnych źródłach i strukturze źródeł rozproszonych. Jego wkład w transformację energetyczną Polski Południowej oraz działania na rzecz zrównoważonego rozwoju będą żyły w pamięci tych, którzy mieli zaszczyt z nim współpracować.