XIX Forum Nowej Gospodarki pod hasłem „Przyszłość ciepłownictwa w województwie śląskim. Szanse i wyzwania” jest już za nami. Debata na temat przyszłości ciepłownictwa zakończyła się jednomyślnie wyrażoną konstatacją, którą opisują pojęcia dekarbonizacji, digitalizacji i dywersyfikacji.
Forum Nowej Gospodarki tradycyjnie otworzył współzałożyciel i wiceprezes Parku Naukowo-Technologicznego Euro Centrum, Roman Trzaskalik:
„Idea Forum jest niezmienna od lat. Spotykają się na nim różne środowiska i branże. Jest nauka, jest samorząd jest obecny również biznes. Tworzymy płaszczyznę do konstruktywnych dyskusji o sprawach ważnych dla przyszłości regionu. Mam nadzieję, że rekomendacje wypracowane przez uczestników tegorocznej edycji pozwolą mądrze wesprzeć transformację energetyczną województwa śląskiego.”
Program tegorocznego Forum umożliwił dokonanie analizy stanu śląskiego ciepłownictwa i zgromadził niemal 80 specjalistów z branży. Podczas posiedzenia Forum, uczestnicy poza silnymi i słabymi stronami tego sektora, wskazywali także szanse i wyzwania związane z transformacją ciepła w regionie.
Wydarzenie wykładem inauguracyjnym „Czyste ciepło jako motor polskiej gospodarki” otworzyła dr Sonia Buchholtz. Zwróciła uwagę m.in. na potencjał rozwojowy w aspekcie gospodarczym całego procesu transformacji. Uczestnicy Forum wzięli również udział w praktycznych warsztatach prowadzonych przez ekspertów Fundacji Efektywnego Wykorzystania Energii: Szymona Liszkę i Sabinę Kozińską, podczas których pracowali nad planem zaopatrzenia w ciepło i dekarbonizacją w gminie. Równolegle trwały warsztaty prowadzone przez dr. inż. Marka Rojczyka z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej oraz dr. inż. Tomasza Kraszewskiego ze Stowarzyszenia Elektryków Polskich/Oddział Gliwicki podczas których omawiała zalety i wady lokalnych systemów ciepłowniczych.
Warsztatowe wnioski były wprowadzeniem do debaty eksperckiej, którą moderował Dominik Brodacki z Polityki Insight. Wzięli w niej udział:
Dariusz Musiał (Veolia), Krzysztof Szaliński (PEC Gliwice), Wojciech Bryś (UM Bytom), Adam Jankowski (Śląski Związek Gmin i Powiatów), Jarosław Zuwała (Instytut Technologii Paliw i Energii), Wojciech Blecharczyk (AGH, MPEC Kraków Innowacje).
Debata szerzej poruszała wątki pojawiające się przez całe forum, a w jej trakcie wybrzmiał jasny przekaz dla miast, które chcą być smart – powinny one być gotowe do wdrożenia miksu paliwowego i to nie tylko w zakresie ciepłownictwa. Podkreślana została także rola małych lokalnych systemów ciepłowniczych, oraz wyzwania jakie stoją przed gminami w zakresie magazynowania ciepła. Wskazywano również na konieczności synergii wielu dyscyplin energetycznych, w których upatruje się dużej szansy dla całego sektora. Jako największe zagrożenie wskazano brak specustawy dekarbonizacyjnej dla województwa śląskiego, która nie tylko reguluje kwestie związane z mniejszą konsumpcją węgla, ale także premiuje liderów procesów transformacji energetycznej regionu. Podsumowując cały dzień Forum, wykłady, warsztaty i debatę uczestnicy debaty, analizując szanse i zagrożenia oraz słabe i mocne strony stanu ciepłownictwa w województwie śląskim wskazali trzy najważniejsze kierunki: dekarbonizację, digitalizację i dywersyfikację.
Partnerami XIX Forum Nowej Gospodarki byli: Województwo Śląskie, Miasto Katowice, Forum Energii, Fundacja Efektywnego Wykorzystania Energii, Regionalna Izba Gospodarcza, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Śląska, Stowarzyszenie Elektryków Polskich Gliwice, Śląski Związek Gmin i Powiatów Regionalna Strategia Innowacji Województwa Śląskiego Insttytut Ekologiii Terenów Uprzemysłowionych.
Wydarzenie było współfinansowane ze środków projektu: „PPO WSL 2030. Utworzenie Regionalnego Obserwatorium Innowacji” realizowanego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 Priorytet FESL.01 „Fundusze Europejskie na inteligentny rozwój” Działanie FESL.01.03 „Ekosystem RIS w ramach decyzji o dofinansowanie nr FESL.01.03-IP.02-06CF/23.