Młodzi i zapaleni gamerzy w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum? Wszystko możliwe, dzięki programowi Summer Academy, który rozwija i uskrzydla innowacyjne pomysły studentów z całego świata!
W środę, 6 lipca, Park gościł u siebie grupę studentów i kadrę naukową - uczestników programu Summer Academy of Video Games. Celem tego międzynarodowego projektu, w który włączył się także Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, jest poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą wprowadzić na rynek nowatorskie produkty. W tym roku tematem przewodnim są gry wideo! Studenci z wielu krajów począwszy od Chin przez Albanię, Włochy, Hiszpanię, aż po Wielką Brytanię, podczas swojego dwutygodniowego pobytu w Polsce uczestniczą w warsztatach, spotykając się ze specjalistami od gier i innowacji. Uczą się i konsultują swoje idee, by w efekcie stworzyć projekty gier, z których najlepsze w wyniku konkursu zostaną wsparte finansowo i wprowadzone na rynek.
Swój jeden dzień zajęć przeznaczyli na zwiedzenie innowacyjnych, energooszczędnych i pasywnych obiektów Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum oraz poznanie nowoczesnych start-upów z obszaru gier i IT, mających na co dzień siedzibę na Ligockiej 103.
W pierwszej kolejności studenci wysłuchali kilku prelekcji na temat integrowania innowacji społecznych, drogi od pomysłu do zaawansowanego produktu oraz tego, jak przy ciężkiej pracy przy zakładaniu gamingowego start-upu czerpać także przyjemność i radość. Wykłady poprowadzili: Paweł Podsiadło, wiceprezes Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum, Patryk Białas, dyrektor Centrum Innowacji i Kompetencji PNT EC, dr inż. Wojciech Borczyk, prezes firmy Incuvo oraz Piotr Karendał, analityk w firmie Novismo.
Druga część spotkania poświęcona była zwiedzaniu pasywnego budynku Parku, który dzięki zaawansowanym urządzeniom energooszczędnym zużywa 8 razy mniej energii niż obiekty tradycyjne, a zainstalowane w nim technologie informatyczne pozwalają na zarządzanie energią pochodzącą z różnych źródeł (także OZE) z jednego miejsca. Goście zobaczyli wymiennikownie, w której znajdują się pompy ciepła, a pod ziemią sondy geotermalne, Laboratorium Inteligentnych Sieci Energetycznych oraz Laboratorium Procesów w Budownictwie Energooszczędnym z komorami klimatycznymi, dodatkowo mieli okazję poznać działanie badawczej instalacji fotowoltaicznej. Po wielu wyczerpujących pytaniach, przyszła kolei na Centrum Szkoleniowe Nowoczesnych Technik Grzewczych, gdzie znajdują się pracownie kotłów małej mocy, systemów wentylacji, systemów słonecznych i pomp ciepła, w której szkolą się instalatorzy tych urządzeń.
Cieszy nas fakt, że młodzi ludzie tak chętnie podejmują się ciekawych zajęć i inwestują swój największy kapitał – wiedzę – w innowacyjne technologie. Mamy nadzieję, że Park wpisze się na stałe program tego wydarzenia, a młodzi studenci tegorocznej edycji, dzięki ciężkiej pracy i wielkiej wyobraźni spełnią swoje marzenia o stworzeniu własnych gier komputerowych!