ikona
  • icons
  • icons
  • icons
  • spacer
  • icons
  • icons
  • icons
  • icons
  • icons

> Spoleczny-Szczyt-Klimatyczny-rownolegle-z-COP24-w-Katowicach

Społeczny Szczyt Klimatyczny równolegle z COP24 w Katowicach

Społeczny Szczyt Klimatyczny równolegle z COP24 w Katowicach

Już za chwilę Katowice będą gospodarzem najważniejszego wydarzenia politycznego na świecie. Rozpocznie się Szczyt Klimatyczny ONZ. Z tej okazji trwają przygotowania do społecznego szczytu, który ma zwiększyć świadomość społeczeństwa i przekonać, że walka o klimat jest walką tu i teraz.

Społeczny Szczyt to szereg wydarzeń rozgrywających się poza strefą eksterytorialną. W tym czasie w mieście odbędzie się mnóstwo wydarzeń, które będą otwarte dla mieszkańców. Zaplanowano m.in. przegląd filmów o tematyce klimatycznej w kinoteatrze Rialto, wystawę fotograficzną o smogu w Galerii Szara czy Zielone Laboratorium Idei, podczas którego zostanie stworzony apel do lokalnych władz przedstawiający zieloną wizję dla Śląska.

- Zielone Laboratorium Idei ma być głosem mieszkańców, aktywistów, a może bardziej ich krzykiem.  Chcemy przygotować i przedstawić cztery manifesty dotyczące zielonego Śląska i energetyki. To niezwykle ważne w momencie, gdy ze stanowisko rządu wynika, że podstawowym paliwem polskiej energetyki jeszcze przez wiele lat powinien być węgiel. My widzimy alternatywę w OZE – mówi Patryk Białas, prezes stowarzyszenia BoMiasto które jest współorganizatorem Społecznego Szczytu Klimatycznego.

Partnerów i organizatorów jest więcej. 3 grudnia w Galerii Szarej w Katowicach rozpocznie się wystawa: Joël van Houdt  Permafrost / Topniejąca zmarzlina (korytarz zewnętrzny Ronda Sztuki, Rondo im. gen. Jerzego Ziętka 1, Katowice)

- Ciężko jest oddać dramatyzm zmian klimatycznych na fotografii, łatwo za to zatracić skalę problemu. W dzisiejszych czasach, w obliczu globalnego ocieplenia, musimy zmierzyć się z nieodwracalnym zagrożeniem. Wraz ze wzrostem temperatury naszej planety, zmarzlina zaczyna się topić, a co za tym idzie – emitować do atmosfery gromadzony przez dziesiątki tysięcy lat dwutlenek węgla i inne gazy cieplarniane, na przykład metan.To istne błędne koło: gazy ocieplają Ziemię, co prowadzi do topnienia jeszcze większej ilości zmarzliny. W sierpniu i wrześniu holenderski fotograf Joël van Houdt przebył rosyjską Republikę Sacha – Jakucję w północnej Syberii – uwieczniając na zdjęciach topniejącą zmarzlinę i ludzi, którzy na niej żyją.  Przez ostatnie 20 lat mieszkańcy Jakucji silnie doświadczyli zmian w klimacie. Jak donoszą naukowcy, temperatura w tej największej powierzchniowo republice Rosji wzrosła o 2,5-3˚C w ostatnim stuleciu. Specjaliści ostrzegają, że wkrótce nie będzie żadnego sposobu na to, by ten proces odwrócić – mówi Łukasz Dziedzic z Galerii Szarej.

Sztuka, performance, warsztaty, a nawet marsz nieposłusznych i oburzonych obywateli. To także czeka nas w ramach wydarzeń prezentujących społeczne zaangażowanie w Szczyt Klimatyczny. O tym, co dokładnie dziać będzie się w Katowicach chce wiedzieć zaangażowany w obronę klimatu były prezydent USA, Al Gore, który nie przyjedzie do Katowic, ale bezpośrednio połączy się z polskimi liderami swojej organizacji. W rozmowie i programie Ala Gore’a 24 Hours of Reality™ 4 grudnia wystąpi m.in. polski aktywista z Climate Reality Project Ala Gore’a – Patryk Białas.  

5 i 6 grudnia wieczorem będzie można spotkać się z jednym z najważniejszych ekspertów obnażających zmiany klimatu – fizykiem i analitykiem megatrendów Marcinem Popkiewiczem. 5 grudnia w kinoteatrze Rialto spotkanie połączone będzie z pokazem filmu „Niewygodna prawda 2”. 6 grudnia o godz. 18.00 Marcin Popkiewicz będzie za to gościem Miejscownika. Kulturalnego na Warszawskiej, gdzie opowiadać będzie o swoich książkach, w tym o najnowszej „Nauka o klimacie”.  

7 grudnia z kolei odbędą się seminarium i warsztaty „Pionierzy energetyki obywatelskiej”. Poświęcone będą wiodącej roli samorządów w rozwoju OZE i efektywności energetycznej. Głównymi bohaterami spotkania będą nowo wybrani samorządowcy, którzy przed wyborami samorządowymi wzięli udział w akcji „Popieram energetykę obywatelską”. Jednym z prelegentów będzie nowy radny Katowic, działacz, społecznik i aktywista – Patryk Białas. Udział w spotkaniu potwierdził także Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

8 grudnia w samo południe z placu Wolności w Katowicach rusza Marsz dla Klimatu. Organizujące go organizacje chcą obudzić ambicje i odwagę u obradujących w grudniu w Katowicach polityków. Udział w marszu zapowiedziało już kilkaset osób, a zainteresowanie rośnie.

Szczegółowy plan społecznych wydarzeń z okazji COP24:

27 listopada, godz. 18.00 - Debata wokół książki Ala Gore’a „Prawda nadal niewygodna". Gośćmi będą polscy aktywiści z Climate Reality Project Ala Gore’a – Patryk Białas i prof. Piotr Skubała.  
1.12 g. 9.30-13 Polsko-niemieckie spotkanie eksperckie w Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum w Katowicach
3.12 g. 10-13 wizyta studyjna i warsztaty dla uczestników Szkoły Liderów Ekologii Integralnej Święto Stworzenia
4.12 g. 19-20 udział w 24 Hours of Reality: Protect Our Planet, Protect Ourselves
5-6 grudnia 10.00 – 16.00 Zielone Laboratorium Idei, Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum w Katowicach
7.12 Seminarium Pionierzy energetyki obywatelskiej Królestwo, rondo im. gen. Jerzego Ziętka 1

8.12 g. 12 COP24 – Marsz dla Klimatu - wystąpienie i prezentacja Zielonej Wizji Śląska

8.12 Festiwal Filmów Klimatycznych w Kosmosie (9.12 wystąpienie Patryka Białasa – udział w dyskusji "Czy Śląsk jest skazany na węgiel?"  

10.12 godz. 10.00 oficjalne otwarcie wystawy o Wiecznej Zmarzlinie w Królestwie (trwa od 3 grudnia, rondo im. gen. Jerzego Ziętka 1) 

10.12 g. 13.00-17.00 Warsztaty: Transformacja węglowa w Polsce. Jak mogą wyglądać ścieżki transformacji zgodne z porozumieniem paryskim (,2 st.) osiągalne i społecznie sprawiedliwe? Główny Instytut Górnictwa
11.12 godz. 10.00 konferencja Towards New Climate w Galerii Szyb Wilson 12.12 g. 9.00-12.00 Śniadanie tematyczne: Ścieżki przyszłości energetycznej i transformacja systemów energetycznych w perspektywie międzynarodowej

 

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość
innowacyjna gospodarka
euro centrum
fundusz europejski
.box-1 { width:100%; height:10px; overflow:scroll; }

Spotkajmy się w miejscu, w którym łączymy naukę i biznes, aby dostarczać innowacyjne rozwiązania dla technologii energooszczędnych.

Adres

Skontaktuj się z nami

Wysyłając zgłoszenie wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach związanych z nawiązaniem przez właściciela strony www współpracy w obszarze innowacyjnych rozwiązań dla technologii energooszczędnych.
Administratorem Państwa danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o celach i sposobach przetwarzania Pana/Pani danych osobowych, będzie Park Naukowo-Technologiczny „Euro-Centrum” Sp. z o.o z siedzibą w Katowicach, przy ul. Ligockiej 103; kod pocztowy: 40-568. Pozostałe nasze dane kontaktowe to: tel. 32 205 00 92; kontakt@euro-centrum.com.pl. Powołaliśmy Inspektora Ochrony Danych, z którym można się skontaktować poprzez e-mail: j.krzystek@euro-centrum.com.pl. w każdej sprawie dotyczącej danych osobowych. Informujemy, że podanie danych osobowych zawartych w formularzu jest dobrowolne, ale niezbędne do przekazania informacji o naszej ofercie, odpowiedzi na skierowane do nas pytania oraz nawiązania współpracy, a także, że przysługują Państwu prawa dostępu do Państwa danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji), a także pozostałe prawa opisane w klauzuli informacyjnej, której treść dostępna jest tutaj .